گوگل ۱۳ ساله شد

همکاران سیستم - 13 سال پیش زمانی که کابران از پروفایل AIM استفاده می‌کردند و برای جست‌و‌جوی مطالب مختلف در اینترنت از سایت‌های یاهو و AOL بهره می‌جستند، گوگل آمد و دنیای جست‌و‌جو در اینترنت را رنگی دیگر داد.
در چهارم سپتامبر 1998 لری پیج و سرگئی برین، در حال آماده‌سازی مراحل تاسیس شرکت گوگل بودند و برای آغاز فعالیت این شرکت، یک چک 100 هزار دلاری از یک سرمایه‌گذار دریافت کردند و نام شرکت خود را گذاشتند گوگل.
پیش‌تر لری پیج فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد و سرگئی برین در سال 1996 یک موتور جست‌وجوگر با عنوان BackRub راه‌اندازی کرده بودند.
گوگل که فعالیت خود را در ابتدا با یک موتور جست‌وجوگر تک زبانه آغاز کرد، هم‌اکنون ده‌ها خدمات و محصولات شامل تبلیغات و اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب را به زبان‌های مختلف در دسترس کاربران شخصی، سازمان‌ها و شرکت‌های تجاری قرار می‌دهد.
نام شرکت گوگل از عددی به نام گوگول که 1 با 100 صفر است، گرفته شده است به نشانه خواست بنیانگذارانش برای اینکه منابع بی‌پایانی را در موتور جست‌وجوی خود بگنجانند و امروز به آرزوی خود دست یافته‌اند.‌
شرکت گوگل به دنبال تلاش‌های خود برای تسلط بی‌چون و چرا بر دنیای وب ژوئن امسال اقدام به راه‌اندازی شبکه اجتماعی گوگل‌پلاس کرد، این شبکه اجتماعی رقیب جدی فیس‌بوک و دشمن پشت پرده توئیتر، دو شرکت بزرگ فضای مجازی است و با وجود نوپا بودن توانسته کاربران زیادی را جذب کند.
حرکت گوگل به سمت شبکه‌های اجتماعی علاوه بر جنگ با فیس‌بوک و توئیتر، نبردی با یاهو نیز به شمار می‌رود که هیچ‌گاه نتوانست فاصله‌اش را با گوگل اندکی بهبود ببخشد.
شرکت مایکروسافت نیز از قدرت گوگل در بخش موتورهای جست‌وجو آسیب دیده است. موتور جست‌وجوی بینگ به طور کامل به وسیله گوگل خاموش شده است. می‌توان گفت گوگل هم اکنون از جهات مختلف به فضای مجازی مسلط است.
همکاران سیستم- 13 سال پیش در تاریخ چهارم سپتامبر سال 1998 شرکت گوگل با آغاز فعالیت موتور جست‌وجوگر خود دنیای وب و جست‌و‌جوی اینترنتی را متحول کرد.
گوگل حتی پیش از این نیز به دنیای اندیشمندان وارد شده است و با دو پروژه کتاب‌های گوگل و پژوهشگر گوگل به دانشجویان خدماتی ارزنده و منحصر به فرد ارائه می‌دهد.
شرکت اپل هم‌اکنون تنها رقیب ملموس گوگل به‌شمار می‌آید. آن هم نه در زمان حال شاید در آینده! با تمام این موارد به این نتیجه می‌رسیم که گوگل در آینده‌ای نزدیک قدرت مسلط بر دنیای اینترنت خواهد بود و حتی شاید پا را از دنیای مجازی نیز فراتر بگذارد.

/ 0 نظر / 17 بازدید